
ПЛОЩА ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ
Номінації:
Проєкт міського планування (реалізовано)
Автор/автори проєкту:
Роман Жихарев , Катерина Жихарева
Назва компанії:
Archijazzgroup
Ел. пошта:
Archijazzgroup@gmail.com
Телефон:
+380 63 227 0802
Рік створення проєкту:
2018-2025
Країна та місто створення проєкту:
Україна, м. Біла Церква
Площа проєкту:
2725 м2
Фотограф:
Роман Наумов, Роман Жихарев, Катерина Жихарева
ПЛОЩА ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ Борцям за волю та незалежність України Це меморіальна площа. Кожна деталь площі несе в собі ідею, зміст, метафоричність та символізм. Головне слово площі – Гідність. Концепція. Площа з висоти пташиного польоту має вигляд мішені. Що побачать птахи? Вони побачать велику прострелену мішень, через отвори в якій виросли дерева. У мішень цілеспрямовано стріляли. І в центр, в серце. Доки не народилася остання крапля людського терпіння. Дерева, що проросли крізь діри в мішені - продовження життя, течія часу. Продовження життя навіть на тому місці, де народилася чиясь смерть. Початок нового часу. Дерева, платани - камуфльовані захисники та захисниці. Платани – швидкоростучі дерева, з корою, яка схожа на камуфляж. Вони скоро виростуть до тієї міри, коли їх крони зімкнуть простір між ними над площею – як повноцінний захист. Чорний щебінь навколо дерев, як запекла кров. Пристовбурові решітки - пробитий захисний метал броні. Кубики з білого бетону - місця для поодинокого мовчазного споглядання моменту історії, зображеного в статичних символах, місця для ідентифікації своєї причетності.
В центрі площі - скульптурна композиція «Остання крапля людського терпіння» - крапля в формі кулі, яка зависла над поверхнею, утворивши хвилі, та яка споглядає цей процес так, як Вічність дивиться на Життя: наче зі сторони, але зсередини. Боротьба триває. Кільця «мішені» - давно стали травою. Перетини - утворили діагональні пішохідні потоки. Люди часто поспішають пройти повз своєї суті. Куля з полірованого металу стоїть на перетині, на перехресті, в центрі хреста. Метал завжди чесний: він відображає те, що бачить. Підійшовши до Краплі можна побачити своє відображення. Діти бачать радість. Хтось побачить слова славетних людей й імена героїв. Почуття подяки. Металева куля - остання крапля людського терпіння, перший імпульс, який похитнув камінь. Хвиля від нього - послання, динаміка дії, яка змиває бруд і брехню. Стенди з кортену зупиняють рух, роблять площу більш камерною, змінюють її масштаб, впливають на сприйняття людиною простору, акцентують увагу, підсилюють значимість написаного на них. На стендах – вислови славетних людей, про гідність, волю, віру, любов, свободу, патріотизм, сміливість, братерство, Батьківщину Україну тощо. «Слава Україні, Героям слава!» з цих непростих слів був згенерований штрих-код, а з нього, «підняті» стели з білого бетону – скульптурна композиція «Воїни світла». З верхів’я кожної стели, як молитва, вночі в небо ллються снопи світла. Існуюча будівля «одягла» на себе метал – декоративні панелі з кортену.
На головній площині написано: Борцям за волю та незалежність України. Імена героїв Небесної Сотні. Вінчаються панелі контуром рідного міста. Це те, заради чого ми стоїмо в цій страшній війні – наш дім. Кортен –символ броні, сили та металу війни. Бетон – це стабільність, надійність, захист та сталість. Озеленення – символ життя, розвитку, надає особливий настрій від сприйняття та мікроклімат: площа входить в систему пішохідних зелених коридорів міста. Цифровий контент площі: екран, та мультимедійний стенд, в подальшому - віртуальний гід та доповнена реальність. З урбаністичної точки зору Площа Вшанування виконує ряд важливих функцій: меморіальну, рекреаційну, виховально–просвітницьку, інформаційну, та зручну пішохідно-транзитну функцію. Простір площі викликає багатий спектр почуттів людини, генерує здатність людини відчувати себе живим, дає відчуття зв’язку з минулим, відчути тут та зараз, та того, що треба робити в майбутньому, та для чого.