top of page

Концепція відновлення села Посад-Покровське

Номінації: Проєкт міського планування (нереалізовано)
Назва проєкту: Концепція відновлення села Посад-Покровське
Автор/автори проєкту: Дмитро Васильєв, Олександр Столовий, Анна Вознюк, Ярослав Захарченко, Артем Єсауленко, Владислав Котенко, Ольга Подрєзова, Леся Дорощук, Ганна Попова, Оксана Федоряка, Вікторія Бойко, Микита Рябушев
Назва компанії: Archimatika
Email: info@archimatika.com
Телефон: +380674146341
Інновації та екологічна сталість: Стале будівництво, Безбар'єрність
Країна та місто проєкту: Село Посад-Покровське, Херсонська область
Площа проєкту: 4596 км2

Розробка концепції відбудови зруйнованими російськими обстрілами села Посад-Покровське, що на Херсонщині, проходила на замовлення Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України.

Окрім хати, кожний сільський двір включає певну кількість блоків господарських приміщень (погрібник, літня кухня, курник, хлів тощо). Повернути хату і не повернути господарські будівлі – безмістовно, залишившись без них неможливим життя в селі. Тому, ми думали про масштабне домогосподарство, а не окремої будівлі.

Крім кількох типів хат, у проект закладено кілька типів господарських “модулів”. Модуль представляє собою “порожню” будівлю. Кожен власник може облаштувати функцію, яку вважає за корисне для себе.

Єдність архітектурного образу стане візитівкою Посад-Покровського. Проект відновлення знищених будівель таким чином, щоб зберегти автентичний образ села, запровадивши дизайн-код.

Нові будівлі інтерпретують традиційну місцеву архітектуру: штукатурені фасади, двоскатні чи шатрові дахи, композиційна черепиця як оптимальна альтернатива історично притаманному Посад-Покровському керамічному, що подекуди збереглася тут з 19 століття.

Кожне домоволодіння відбудовуватиметься за принципом напівзакритого внутрішнього двору – це історично властиво місцевій забудові. Прийом дозволяє закрити подвір’я від сильних степових вітрів.

Щоб захиститися від пекучого сонця, ми пропонуємо облаштувати по периметру кожного двору перголи та галереї, сформувавши патіо. Тут, в подальшому, росять фруктові дерева.

Історично склалося, що будівельний Посад Покровського збудовано з виробленого тут же саману. Це екологічний, простий у виробництві та дешевий будматеріал.

Як альтернативу розширеним індустріальним матеріалам, ми пропонуємо використати цю технологію, оновивши виробництво саманних блоків на існуючому тут глинищі. Це створило б робочі місця і надало населенню відчуття причетності до відновлення власного села.

Сільський центр – місце розташування в селі. Щоб визначити потреби громади Посад-Покровського, ми опитали місцевих мешканців шляхом зустрічі з обговореннями, а також онлайн-голосування. Таким чином, скласти перелік функцій, які громада хоче мати в сільському центрі.

Спираючись на існуючу структуру вулиці, було сформовано комфортний, тінистий центральний піхохідний бульвар. З однієї сторони бульвару пропонується облаштувати освітньо-культурний центр, в якому розташовується школа, дитячий садок і, власне, культурний центр.

Ґрунтовний принцип проекту – раціональне використання економічних ресурсів. Відбудова має бути економічно доцільною.

Раніше школа, дитячий садок, клуб тощо - були окремими будівлями. Вартість будівництва й утримання була високою, бо кожна будівля мала свій окремий спортивний зал, харчоблок, актовий зал і таке інше.

Проектом державних громадських служб об’єднано в єдиний комплекс. Зібравши їх під одним дахом, вдасться уникнути дублювання функцій – і, відповідно, знизити вартість використання.

Наприклад, школа і дитячий садок матимуть єдиний харчоблок – а актовий і спортивний зали можуть використовуватися як школою, так і культурним центром.

Спортивне ядро школи, також, пропонується експлуатувати як для шкільних занять – так і для загальносільських, обласних, районних спортивних змагань.

Вздовж центрального бульвару розташовано старостат, центр безпеки, відділ поліції, будинок швидкої допомоги, магазини, кафе, аптеку та інші заклади.

Проектом плануємо повернути село його головного храму, який раніше розташовувався на місці ні зруйнованого будинку культури. Навколо храму буде розбито центральну площу та меморіальний сквер. Біля храмової площі передбачено літню сцену для відзначення важливих сільських подій.

На основі частково збереженого клубу пропонується створити центр пам’яті боротьби проти російського загарбника. Центр пам’яті буде інтегровано в ландшафт скверу.

Важливим аспектом проекту відновлення є організація центру обслуговування та підтримки літніх людей. Дуже важливо, щоб літня людина була соціально-інтегрованою та відчувала себе частиною громади.

Старовинні будівлі 19 століття на придорожній території планується реорганізувати під мотель. Вздовж траси пропонується організувати торговельно-транспортний хаб села Посад-Покровське, створивши передумови для виникнення комерції.

Ми хочемо створити транспортний карман зі з’їздом з обох сторін. Тут же, під навісом, розміщено критий ринок, щоб кожен з мешканців міг продати вирощене. До цього ж хабу входитиме невеличкий супермаркет.

Найголовніше зі всього, що ми хочемо спробувати повернути село - це ставка, яка існувала на цьому місці близько 50 років тому.

Сьогодні виконуються гідрогеологічні випробування, які нам підкажуть чи можливо розмістити на старому історичному дорогою спогадами для кожного місцевого ставку. Якщо підземні води дадуть таку можливість - це буде найнеочікуваніше повернення до села. Повернення води.

bottom of page