
Ревалоризація Одеського художнього фахового коледжу ім. М.Б.Грекова
Номiнацiя: Реновацiя. Реконструкцiя. Ревiталiзацiя (нереалiзовано)
Назва проекту: Ревалоризація Одеського художнього фахового коледжу ім. М.Б.Грекова
Автори: Архітектори МЕЩЕРЯКОВ Володимир Миколайович (керівник творчого колективу), ЗЕЛИНСЬКА Оксана Василівна, РОГОЖНІКОВА Ірина Вікторівна
Контактний телефон: +380674877340
е-mail: mvn5@ukr.net
Місто : Одеса, Украiна
Місцезнаходження архітектурного об’єкта:
м. Одеса, вул.. Преображенська, 14/16
Рік створення: 2024
Ревалорізація Одеського художнього фахового коледжу ім. М.Б.Грекова
Одеський художній коледж – навчальний заклад з багаторічними традиціями, справжня перлина культурно-мистецького ландшафту історичного міста Одеси. Будинки коледжу визнані пам’ятками архітектури, містобудування та історії місцевого значення. Коледж розташований на вулиці Преображенській, 14/16, у зоні Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
У 1865 р. було засновано Одеську рисувальну школу (мал. 1). Вона стала центром творчого життя та культурного розвитку міста, місцем виховання молодих талантів (мал. 2, 3, 4). Наразі історичні будівлі та територія коледжу потребують уваги та ревалорізації. Візуальний огляд та фотофіксація підтверджують їх незадовільний стан. Один із навчальних корпусів тривалий час перебуває в аварійному стані після пожежі. Така ситуація потребує термінових реставраційних заходів, щоб зберегти будівлі та пристосувати їх до сучасних потреб. Розвиток архітектурного ансамблю художнього коледжу сприятиме творчому зростанню талановитої молоді. Ці люди стануть творцями майбутньої Одеси та незалежної України. Одеське художнє училище – це місце збереження культурної спадщини, виховання нових поколінь творчих особистостей (рис. 5).
У результаті аналізу розміщення закладів культури в ядрі історичного центру Одеси, у тому числі мистецьких та освітніх закладів, виділено три зони. Червоним кольором позначені мистецькі навчальні заклади та галереї, синім – музичні навчальні заклади та театри, жовтим – музеї, розташовані в самому центрі міста. Отже, творча янтра (рис. 11) культурно-мистецьких локацій історично сформувалася в результаті бурхливого культурного життя Одеси. Архітектура міста почала формуватися наприкінці XVIII століття за проектами європейських спеціалістів. З моменту заснування Одеси як портового міста в 1794 році, Одеса була домом для талановитих і творчих людей, які зробили свій внесок у феномен, відомий як Одеса.
У 2009 році ядро історичного центру Одеси було включено до попереднього списку ЮНЕСКО. На початку 2023 року Одесу офіційно визнали об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (рис. 12).
Ревалорізація є одним із найбільш прийнятних методів збереження пам’яток і традиційного характеру історичного середовища міста. Відновлюється цінність архітектурних ансамблів та їх елементів, формуються нові творчі центри та інноваційні простори для розвитку молодих талантів. Це вкрай важливо для формування ідентичності Одеси та України в цілому.
Площа ділянки Одеського художнього коледжу, де розташований пошко-джений пожежею двоповерховий навчальний корпус з цокольним поверхом, становить 2434 кв.м. Цей будинок було споруджено в 1909—1910 рр. за проектом архітекторів П. Клейна та Я. Пономаренка, він є об’єктом культурної спадщини. Аварійна будівля є основним об’єктом ревалоризації та розташована в глибині ділянки коледжу, її видно з вулиці Преобра-женської (рис. 5). Загальна площа двоповерхової будівлі до пожежі становила 1689 кв.м.
Реставрація та пристосування до сучасних потреб пошкодженої будівлі передбачає обстеження та укріплення фундаментів та стін, влаштування нових перекриттів, двох сходових клітин, ліфта. Додатково буде надбудовано мансардний поверх загальною площею 565 кв. Після реставрації та пристосування загальна площа завершеного будівництва становитиме 2190 квадратних метрів (рис. 13-16).
Архітектурний ансамбль коледжу мистецтв запроектовано в єдиному стилі. Декоративні елементи фасадів існуючого триповерхового навчального корпусу, який виходить на вулицю Преображенську (рис. 6-10), стали основою для оформлення фасадів аварійного будинку. Висота існуючої триповерхової будівлі становить 18,67 метра, а відреставрованої та надбудованої будівлі – 18,63 метра. Генеральний план коледжу виконано за принципом зонування (рис. 13). У проекті є зони з різним функціональним призначенням, із використанням чотирьох внутрішніх двориків. Візитною карткою Одеси є дворики, де виросли покоління одеситів, які прославили місто на весь світ. Внутрішні двори коледжу будуть благоустроєні, щоб створити зони відпочинку для студентів і викладачів, а також зелені зони для спільної роботи та творчих проектів на природі. Будуть створені спеціальні зони для малювання та живопису, а також місця для масових заходів. Функції доступності для пересування людей з обмеженими можливостями забезпечать комфорт та інклюзивність для всіх відвідувачів. Крім того, біля корпусів коледжу будуть організовані зони очікування та зустрічей, що сприятиме соціалізації студентів.Внутрішні дворики стануть основними центрами соціальної активності та відпочинку на повітрі. Основну роль у створенні комфортної атмосфери відіграватимуть малі архітектурні форми та озеленення (мал. 6-10).
У цьому проекті, розробленому за згодою директора Одеського художнього коледжу Ольги Косміної і схваленому Одеською обласною державною адміністрацією, взяли участь студенти-архітектори Одеського національного морського університету.
Через значні збитки, пов’язані з війною, бюджети різних рівнів не можуть фінансувати ревалоризацію Одеського художнього коледжу. Тому ми сподіваємося знайти підтримку для розробки та реалізації цього проекту серед приватних інвесторів.
























