top of page

Реставрація західної квадратної башти казематів цитаделі у Львові

Номінації: Реставрація культурно-історичної спадщини України (реалізовано)
Назва проєкту:
Реставрація західної квадратної башти казематів цитаделі у Львові
Автор/автори проєкту: Микола Рибенчук, Олена Рибенчук, Марія Москалюк, Катерина Шклянка, Богдан Шиманський
Назва компанії Архітектурна майстерня "Симетрія"
Email: symmetry@mail.lviv.ua
Телефон: +380972477497
Рік реалізації проєкту: 2023
Країна та місто проєкту: Україна, місто Львів
Площа проєкту: 2560 м.кв

Вежа збудована у 1850-х роках у складі оборонного комплексу Цитаделі на одному із пагорбів Львова. В цей час Львів перебував у складі Австро-Угорської імперії. Венеційський Арсенал був зразком архітектурної стилістики для австрійського мілітарного будівництва, зокрема на об’єктах Галицько-карпатської лінії. Традиція неокласицизму лягла в основу романтично- середньовічної стилізації австрійських мілітарних споруд у середині ХІХ століття.

Спочатку вежа була з плоским дахом, але, з метою уникнення замокання невдовзі був влаштований чотирисхилий дах, який, проте, не вирішив проблему відведення дощових вод від будинку. Недоліками даху було опирання стовпів під конструкціями даху безпосередньо на склепіння, що викликало появу тріщин у цих склепіннях; звіси даху були недостатні, щоб уникнути потрапляння дощової води на фасади будівлі; мауерлати під кроквами підняті на стовпах при мерлонах, а простір між мауерлатом і мерлонами закладений цеглою, що перешкоджав експонуванню мерлонів та негативно впливав на їх стан.

Кілька десятиліть вежа не використовувалась і перебувала в аварійному стані.

Щоб вивести будівлю з аварійного стану насамперед було відкоректовано конструкцію даху з перенесенням опорних елементів зі склепінь на несучі стіни, віднесенням конструктивних елементів даху від мерлонів, зміною звісу даху, влаштовано внутрішню водовідвідну систему. В утвореному горищному просторі влаштований багатофункційний зал, який огортається вздовж мерлонів обхідною галереєю з чудовими виглядами на Львів. В даху розміщені вікна відповідно до видових сюжетів з основних точок. Якщо нижні чотири поверхи масивні в античній традиції, то завершення – горищний поверх в легких формах готичної традиції.

Було демонтовано цегляну закладку та відновлено автентичний дверний проріз головного входу, демонтовано цегляні перегородки кінця 20 ст., відновлено планувальну структуру будівлі, підсилено аварійні склепіння влаштуванням компенсуючої конструкції, влаштовані нові сходи як другий евакуаційний вихід, панорамний ліфт, встановлені затяжки на місці втрачених. Реставраційними роботами відновлені бійниці та вікна третього і четвертого поверхів. Металевими листами відзначено місця знаходження та форму втрачених кам’яних обрамлень цих вікон.

Довкола вежі проведена реставрація земляного брустверу, існуючого містка та кам’яної підпірної стіни при містку, влаштовано відмостку.


bottom of page